Moonamaja

Ehitamise aeg: 
1831

Hoone ühes otsas saab näha väljapanekut mõisatööliste elu-olust ja igapäevastest tööriistadest ning teises otsas tegutseb kõrts.

Eestis hakkasid mõisnikud 19. saj. teisel veerandil kasutama mõisa majandamisel palgatöölisi. Moonakas oli perekonnaga põllutööline (naturaaltasul  sulane) mõisas, kes elas mõisaõue lähedal asuvas moonamajas .

Moonamajad ehitati üksikult või mitmekaupa paigutatult mõisaõue lähikonda või kaugemale mõisapõldude äärde. Need olid 4- 8 ( harva 12 ) korteriga elumajad.

Rajatise ajalugu: 

Teomaja ehk tööliste maja on mõningatel andmetel ehitatud 18. sajandi keskel (H.Sirel, ajalooline õiend). Hilisemad uurimistulemused lubavad oletada, et see teade käib ühe varasema hoone kohta, mis ilmselt oli puust ning võis hävineda 19. sajandi algul. Võib arvata, et praegune tööliste maja on ehitatud 1796- 1799.a. Sajandi vahetusel eksisteeris Palmses nii vana kui ka uus tööliste maja. Uue moonakate maja ehitusmeistriks oli Jera Joosep ja vahepeal ka Joaveski Samuel. Ahjud ehitas vene pottseppmeister Feodor Gavrilov.

Palmse teomaja on kõrtsi tüüpi ehitus- mõlemas otsas avar tall (rehealune) vankrite ja muu liikuva vara jaoks, keskel mantelkorsten-  rooviga köök ja väiksemad ruumid. Daatum 1831 köögi ukse kohal lubab oletada selleaegset ümberehitust. 

Hoone restaureeriti 2006. aastal. Alates sellest ajast asub hoone ühes osas näitus mõisa moonakate elust ja tegemistest, hoone teises otsas tegutseb aastast 2008  mõisa kõrts, kus iseäranis häid esivanemate roogasid pakutakse.