Moonamaja

ANNO: 
1831

Hoone ühes otsas saab näha väljapanekut mõisatööliste elu-olust ja igapäevastest tööriistadest ning teises otsas tegutseb kõrts.

Eestis hakkasid mõisnikud 19. saj. teisel veerandil kasutama mõisa majandamisel palgatöölisi. Moonakas oli perekonnaga põllutööline (naturaaltasul sulane) mõisas, kes elas mõisaõue lähedal asuvas moonamajas. Moonamajad ehitati üksikult või mitmekaupa paigutatult mõisaõue lähikonda või kaugemale mõisapõldude äärde. Need olid 4 - 8 ( harva 12 ) korteriga elumajad.

Rajatise ajalugu: 

Praegune moonamaja on ehitatud 18. sajandi lõpuaastatel. Ehitusmeistriteks olid Jera Joosep ja Joaveski Samuel. Ahjud ehitas vene pottseppmeister Feodor Gavrilov.

Palmse teomaja on kõrtsi tüüpi ehitus- mõlemas otsas avar tall (rehealune) vankrite ja muu liikuva vara jaoks, keskel muude ruumide hulgas  mantelkorstnaga köök. Võib arvata, et hoone on ümber ehitatud 1831. aastal. 

Hoone restaureeriti 2006. aastal. Alates 2008. aastast tegutseb endises moonamajas kõrts. Lisaks asub seal ka tall, kus elavad mõisa loomad.